Kategorie

Hračky - výrobci a výtvarníci

Počet produktů: 10

Podkategorie

  • Fatra Napajedla

    1935 - Založení a. s. Fatra, 1940 - Zahájení průmyslového zpracování plastů v ČR, 1949 - Vznik plastikářského závodu v Chropyni (Technoplast), 1956 - Zařazení PE do výrobního programu, 1975 - Zařazení PP do výrobního programu. Fatra je z historického hlediska prvním zpracovatelem plastů v České republice. Byla založena v roce 1935 koncernem Baťa na přímý popud Ministerstva obrany. Prvními výrobky byly masky a ochranné oděvy, pryžové hračky, technická pryž. V roce 1940 započala postupná orientace na zpracování plastických hmot.

  • Chemoplast, v. d. (1952-)

    1952- Založeno výrobní družstvo Chemoplast. Družstvo začínalo výrobou domácích potřeb a kovových modelů např.železničních vozidel ( tramvají T1, lokomotiv E499). Z počátku rozvoje plastových hmot využívá bakelit, pak i PVC, polystyren, polypropylen a ABS. Materiály využívá k výrobě umělohmotných hraček (např od 70. let známé dětské nákladní auto Tatra, hry mikádo, kopaná, táhlový hokej al.)

  • IGRA VD, Praha (1950-)

    1950- Založení VD IGRA, Praha sloučením menších výrobců hraček. Název z ruského slova "igra"=hra . Program družstva byl výroba hraček a společenských her. Nejznámější hračkou je Igráček. 1977- návrh návrhářů Igry Jiří Kalina a Marie Krejchová. Igráčci představoval různá zaměstnání z ČSSR (Cestář, Hasič, Horník, Kominík, Kuchař, SNBáček, Stavbař, Zedník, Zahradník, Závodník, Zdravotnice, Železničár aj.)Výroba závod v Mnichovicích u Prahy. Známá jsou také modelová auta IGRA HO v měřítku 1:87. (např. Zetor) a série Old Timer.

  • KDN, Kovodružstvo Náchod (1950-1991)

    1950- Založení Kovodružstva Náchod. Výrobním programem byla výroba mechanických plechových hraček. V 60.letech přičleněn Semilský závod Sved. 1960- Převzetí výroby hraček z n. p. Chirana (původně výroba lékařských přístrojů). V Semilech (výroba plechových hraček -Sluníčko sedmitečné, Horská dráha, Zetor, Tatra aj.) Počátek 80. let- zastavení výroby plechových hraček. Znovu se k ní ale podnik vrátil na konci 80. let Po1989 z KDN vznikají výrobní družstva Kovap Náchod a Kaden. V současné vyrábí plechové hračky firma KOVAP.

  • Směr Praha (1952-)

    Byla založena v roce 1952 jako výrobní družstvo a ve stejné právní formě existuje dodnes. Vyráběla hračky, hraček a polytechnické stavebnice a spotřební zboží. od konce 70. let - výroba polyetylénových plastových folií pro potraviny.

  • TOFA n. p. Semily (1958-)

    Název odvozen od anglických slov TOys a FActory zn. továrna na hračky. Zprvu jen továrna v Albrechticích v Jizerských horách, v r. 1958 přemístěna do Semil. TOFA patřila do koncernu Československé hudební nástroje, n. p., který vlastnil ochr. značku TOFA od r. 1970-1990. TOFA měla 4 závody. Závod 03 Semily po 2. sv. válce výroba dřevěných hraček. Závod 04 Zásmuky vyráběl (např. počitadla, tahací zvířátka, vozíčky), specializoval se také na kartonové zboží, dík tomu vyráběl i stolní deskové hry ( Člověče nezlob se!, Dostihy a sázky, Halma, Taktik, Šachy, aj.) Výroba skončena r. 1997. zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/TOFA

  • Kovozávod Semily (1960-1997)

    výroba kuchyňských, osobních a jiných vah b) výroba ručních kuchyňských strojků, kávomlýnků a pomůcek pro domácnost c) výroba hraček a společenských her z plastických hmot a ji- ných materiálů d) výroba stříbrných, zlatých a zlacených šperků e) výroba přepravních prostředků pro paletizaci a kontejneri- zaci f) povrchová galvanická úprava kovových materiálů technologií závěsného a hromadného podkovení