V roce 1949 na základě doporučení profesora O. Eckerta, který vedl ateliér porcelánu a keramiky na VŠUP, se rozhodl jít nejprve na praxi do výroby, aby si osvojil technologii a seznámil se s provozem v porcelánovém průmyslu.
Získal půlroční stipendium ve výtvarném oddělení porcelánky Thun v Klášterci nad Ohří. Na další studium nakonec rezignoval a zůstal v Klášterci až do roku 1954, kdy bylo tamější výtvarné oddělení zrušeno. V tomto období se realizace dočkaly pouze Ježkovy návrhy dekorů. V roce 1955, po roční přestávce, byl spolu s nejlepšími modeléry a technology z výrobních závodů povolán do nového podnikového vývojového střediska, které bylo umístěno v Lesově u Karlových Varů.
V roce 1957 byl Jaroslav Ježek vyzván k navržení exponátů pro Světovou výstavu (EXPO ‘58), která se konala od 17. dubna do 19. listopadu 1958 v hlavním městě Vlámska a Belgie, v Bruselu. Mezi výtvarníky se vědělo, že komise tentokrát nebude řešit obvyklá funkční, ekonomická a technologická kritéria, ale že prioritou bude vytvořit tvary, které mohou československý design reprezentovat v celosvětovém měřítku.
Exponáty podle návrhů Jaroslava Ježka na EXPO ’58 získávají dvě ceny, prestižní Zlatou medaili za kolekci porcelánových plastik Klisnička a hřebečkové a Velkou cenu za moka servis Elka.
- Autor: Lenka Pánková
- Druh zboží: Obrazkový katalog k výstavě
- Formát: 21x21 cm - brožovaný
- Počet stran: 70
- Počet vyobrazení: 32 vyobrazení porcelánu, servisů a keramiky
- Vydáno: GU, Karlovy Vary 1998
Následujte nás