František Halama (1913-1976), Podniky pro umělecké zpracování skla Železný Brod
1932- Alšovice výroba dutého, broušeného a rytého uměleckého skla. 1939- Založení nových brusíren na (reflektovaná, signální, výstražná a odrazová skla, knoflíky aj.). Od. r. 1940 podnikla ve svém domě. Typy vyráběného uměleckého skla (ryté, leptané, broušené - vázy, jardiniéry, mísy, kompotové, likérové, stolní a toaletní soupravy, sportovní poháry, plakety aj.)
Rudolf Hloušek (1909-1992), Sklářské závody na umělecké zpracování skla, Železný Brod
Podnikání se začal věnovat nedlouho po absolvování sklářské školy v ŽB. 1930- Zakládá jako jeden z prvních závod závod na umělecké zpracování skla - sklářské podniky v ŽB. Brzy se stal jedním z nejvýznamějších výrobců ŽB uměleckého skla, které exportoval do celého světa. Specialializoval se také na reliéfní figurální dekory, využíval i pískování (návrhy B. Neužila) a rytí (začínal zde i rytec Jindřich Tockstein). Navrhovali pro něj Alois Metelák, Zdeněk Juna, Božetěch Medek (váza Čtyři roční období), Oldřich Žák, S. Honsejk a podle Antonína Langhamera dokonce i František Pazourek. 1935- Za umělecké broušené sklo na Světové výstavě v Bruselu Grand Prix. Firma se výrobě umělecké krystalerie věnovala až do znárodnění v roce 1948. Svého času byl také předsedou okresní sklářské organizace. Typy vyráběného uměleckého skla (ryté, leptané a broušené sklo)
Bedřich Pastrnek (1906-1987), Umělecký ateliér pro sklářskou tvorbu Železný Brod
Výroba a vývoz skleněných výrobků - Začátek podnikáni spadá do r. 1934. Za pár let již firma exportuje sklo do zahraničí. Zboží se vyrábělo v řadě serií na zakázku. Série nebyly poté již nikdy opakovány. Firma měla prezentaci výrobků také na Národní Třídě v Praze. 1948- byla firma znárodněnna a B. pastrnek odsouzen na 7. měsíců. Typy vyráběného uměleckého skla (ryté, leptané, malované, broušené - vázy, jardiniéry, mísy, stolní a toaletní soupravy, poháry, plakety, leptaná okna aj.)
Josef Raja (1906-1994), Umělecké rytéa broušené sklo, Železný Brod
Po absolvování praxe v Novém Boru, Poděbradech a u R. Hlouška v ŽB, zakládá v r. 1936 vlastní firmu. Specializuje se (na broušené a ryté sklo. Vyrábí také luxusní i užitkové sklo). 1946- Díky zásluhám a uznání jmenován národním správcem firmy Schaub.
Jaroslav Vele (1909-1973), Železnobrodské závody pro rytí a broušení skla, Železný Brod
1930- Založení závodu pro rytí a broušení skla. Závod spolupracovakl se sklářskou školou, účastnil se řady výstav a zaměstnával výtvarníky mimo jiné i J. Tocksteina. 1938- Díky úspěchům a významnosti zřizuje v Praze na Václavském nám. výstavní síň Ars.
Následujte nás